Menu

Subiektywny Przewodnik

SUBIEKTYWNY – uwarunkowany przeżyciami i poglądami danego człowieka (podmiotu); indywidualny; stronniczy

PRZEWODNIK – oprowadzacz po miejscach; cicerone; osoba wskazująca drogę

To główne zadanie dla zastępów – stworzyć „subiektywny przewodnik po … w Warszawie” – jako projekt starszoharcerski.

ZAŁOŻENIA

 1. Temat: miejsca, które będziecie odwiedzać, badać, opisywać, fotografować. W liczbie mnogiej, czyli musi być ich kilka w całej Warszawie, żeby można było zrobić przewodnik po tych miejscach, porównać je do siebie, ocenić je. Mogą to być np. pomniki, bo jest ich wiele, ale nie powinno to być np. ZOO, bo jest tylko jedno.
 2. Sprawności: każdy członek ekipy zadaniowej, powinien mieć pulę takich zadań do wykonania, które lubi i chce robić, żeby zrealizować projekt. Pomogą wam w tym sprawności, które wybraliśmy. Podzielcie się nimi i wtedy łatwiej będzie określić kto jakimi rzeczami będzie się zajmował. Jeżeli macie pomysł na zrobienie czegoś ekstra, to dobierzcie inną sprawność.
 3. Zadania:
  • selfie – jako dowód, że odwiedziliście dane miejsce, po dotarciu do niego, zróbcie sobie zdjęcie, na którym będzie widać każdego obecnego.
  • mapa – zastępowy wybierze znacznik, który będzie odzwierciedlał tematykę waszego przewodnika i każde odwiedzone przez was miejsce będzie oznaczane na wielkiej mapie drużyny.
  • opis – każde miejsce, które będziemy oznaczać na mapie drużyny, musi być przecież opisane; krótka anegdotka czy przygoda jaka was spotkała w trakcie zwiedzania.
  • miejsca – kolejność odwiedzanych miejsc będzie dyktowana przez kadrę; na zbiórkach drużyny będziemy jeździć do różnych dzielnic, a na zbiórkach zastępów będziecie wracać do tych samych dzielnic i poszukiwać tam miejsc ze swojego tematu.
  • harc – dodatkowym tematem i zadaniem dla waszego zastępu, będzie odnalezienie w tej samej dzielnicy czegoś związanego z harcerstwem.
  • inne – wszystko, co tylko wam przyjdzie do głowy, bo przecież to WASZ SUBIEKTYWNY PRZEWODNIK.
  • okładka – subiektywy przewodnik musi dać się wydrukować, bo…
 4. Nagroda: dla najlepszego zastępu przewidzieliśmy możliwość wydania własnego subiektywnego przewodnika w nakładzie 3 sztuk.